31 Temmuz 2012 Salı

Data Protection Manager 2012 SQL Server Yedekleme ve Geri Yükleme İşlemleri


Merhaba,

Bu makalemizde sql database yedekleme ve geri yükleme işlemlerini göreceğiz. Bir önceki makalemizde bahsettiğimiz gibi agent yüklememiz gerekmektedir. Agentlar kullanılan server/client başına lisanslanmaktadır.
Install agents seçeneği ile ilerliyoruz.
Agent yüklenmesi için authentication bilgilerini giriyoruz ve ilerliyoruz.
Agent yükleme sonrası sunucu restart edilsin mi ya da edilmesin mi? Seçeneği seçip ilerliyoruz.
 
Install tıklayınca agent yükleme işlemini başlatmış olacağız.
Agent yükleme işlemi tamamlandı.
Dashboard kısmından da agentın yüklendiğini  görebilmekteyiz.
Şimdi ise sql database backup için protection group oluşturucağız. Bu işlem için Protection  tabına tıklayarak aktif olan “New” butonuna tıklıyoruz. Karşımıza gelen karşılama ekranını Next butonu ile geçelim.
Backup alacağım server olduğu için serverı seçip ilerliyorum. Son kullanıcı için clients seçeneğini işaretleyecektik.
Sql serverımdaki UGURD databaseini backuplamak için onu işaretliyorum. Sql server üzerinde db koruması yaparken aynı zamanda file bazlı koruma veya all volume gibi bu makine üzerinde birden fazla koruma yapabiliriz.
Yedekleme ortamını ve koruma grubu adını seçip ilerliyoruz.
Burada koruma grubumuzun hangi periyotlarda yedekleneceğini, hangi periyotlarda full yedeğinin alınacağını belirleyebiliriz. Resmimizdeki durumda her 24 saatte incremental yedekleme yapılacağı, gündüz 8:00 de full yedekleme yapılacağı ve koruma grubunun 2 gün için olması gerektiğini belirledik.

Total data size: Seçtiğimiz datanın toplam boyut bilgisi verilmektedir.
Disk Space Allocated in DPM: Seçtiğimiz ve 2 gün tutulacak olan koruma grubu için ayrılacak disk kapasitesi belirlenir.
Automatically Grows Volumes: Disk boyutu yetersiz geldiği zaman otomatik olarak backup diskimiz üzerinde, boşta bekleyen bölümden ihtiyaç duymuş olduğu alanı kullanacak ve  büyüme gerçekleştirecektir.
İşlemi şimdi yapmasını istemekteyim.Now kısmını işaretleyip ilerliyorum.
 
Run a consistency check if a replica becomes inconsisten: DPM sunucumuz koruma altında bulunan dosya sunucusuna iletişim kuramadığı zamanlar için geçerlidir. Bu zaman dilimi yedekleme zaman dilimleri ile eşleşirse her bir saatte bir DPM sunucusu dosya sunucumuzu kontrol edecektir ve iletişim sağladığı ilk zaman diliminde görevi tekrardan başlatacaktır.

Run a Daily consistency check according to the fllowing schedule: Başarısız backup görevinin belirli zaman dilimlerinde olmasını sağlar.
 
Koruma grubunu oluşturuyoruz.
İşlem sağlıklı bir şekilde uygulandı.

Replikasyon sonrası SQL Data yanından OK yazısı gelmektedir. Replikasyon kısmını beklememiz gerekmektedir.Recovery point butonu ile bir geri dönüş noktası oluşturuyoruz.
Sql servera bağlanıp, UGURD databaseinin siliyoruz.
Geri yükleme işlemi için Recovery tabına tıkladığımızda bizim manuel olarak yaptığımız replikasyon sonucunda alınan iki geri yükleme noktasını görüyoruz. Recover kısmına tıklayıp geri yükleme işlemini başlatıyoruz.

Recovery bilgiliri bizi karşılamaktadır.

Yedeğin orijinal lokasyona dönülmesi, farklı bir sql instance üzerine dönülmesi, network üzerine dönülmesi, imkanlarımız bulunmaktadır. Biz orjinal lokasyonu seçip ilerliyoruz.

Leave database operational seçimini gerçekleştirip devam ediyoruz. Bu seçimi gerçekleştirdiğimiz zaman geri yükleme işlemi başladığı zaman, geri dönülen SQL databasesi geri dönüş süresi boyunca kullanım dışında kalıyor ve hizmet kesintisi olmaktadır. Geri dönüş işlemi tamamlandıktan sonra geri dönülen database işlem sonrasında hizmet etmeye devam etmektedir. Yedek verileri arasında bulunan mdf ve ldf dosyaları bire bir geri dönülüyor.

Leave database non-operational but able to restore additional transaction logs bölümü yapımız içinde aktif duruma gelmiyor. Bu bölümün aktif olabilmesi içinSQL Mirror teknolojisi olması gerekmektedir. 
SAN tabanlı bir cihazımız olmaıdğından bu adımı ilerleyerek geçiyorum.
Recover butonuna tıklayarak geri dönüş işlemini başlatıyoruz.
Recovery işlemi tamamlanmış durumda. Şimdi database geri gelmiş mi bakalım.
Databaseimizin orjinal lokasyonuna geri geldiğini görmekteyiz.

Faydalı olması dileğiyle.
Uğur Demir
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder