24 Temmuz 2012 Salı

Windows Server 2012 Active Directory Kurulum İşlemleri


Merhaba,

Bu makalemizde windows server 2012 üzerinde active directory kurulum işlemini göreceğiz.  Server 2012 üzerinde active directory kurmaya çalışırken ilk göze çarpan şey dcpromo’nun artık olmayışı.
 
Bunun yerine add role kısmından active directory domain services kurulumu yapmamız gerekmekte. Kurulum işlemi için önce Add Roles and Features penceresi açılır.
Next seçneği ile sonraki adıma geçilir.

Role kurulumu yapacağımız için role-based or feature-based installation seçeneğini işaretleyip ilerleyelim.
Rolun kurulacağı serverı seçiyoruz.
 
Roles kısmından active directory domain services işaretlenerek , gelen pencerede features kurulumlarıda otomatik olarak yapılmaktadır.

 
Bu adım da features eklemeden geçiyoruz.
Restart the destenation server automatically if required seçeneğini işaretleyip, install tıklıyoruz. Burada  ADDS role yükleme işlemi başlanıyor.
 
Daha sonra bu konfigürasyonu deploy etmek için yukarıdaki işaretli olan yerde promote this server to a domain controller tıklanmalıdır.

Sistem üzerinde hiç birşey kurulu olmadığından yeni bir forest kurulum seçeneğini işaretleyip, root domain ismini yazıyoruz. AD ilk kurulan server hem domain, hem tree, hem de foresttır.
 
Bu adımda DSRM passwordunu giriyoruz. Restore işlemi sırasında gerekli olacaktır. Unutulmaması gerekir.
 
Dns ayarlarının yapıldığına dair kısım. 
 
Netbios adını görmekteyiz.
 
Database, log file, sysvol folderlarının lokasyonlarını görmekteyiz.
 
Install ile birlikte artık oluşturulan konfigürasyonu deploy edebiliriz. Kurulum işlemi 10-15dk arası kaynak bilgisine göre değişmektedir. 
Kurulum sonrası ise domaine bu şekilde logon olabilmektesiniz.

Faydalı olması dileğiyle.
Uğur Demir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder