7 Ağustos 2012 Salı

Data Protection Manager 2012 System State Yedek Alma ve Geri Dönüş İşlemleri


Merhaba,

Bu makalemizde Dpm 2012 ürününde system state yedek alma işlemini ve alınan bu yedeği geri dönme işlemlerini inceleyeceğiz.

Öncelikle yedek alınacak olan domain controller üzerine dpm agentı yüklemeliyiz. Agent yükleme adımlarını önceki makalelerimde anlatmıştım.

Agentın yüklendiği görmekteyiz.

Active Directory tarafındaki kullanıcılarımızı kontrol ediyoruz. Şu an domain controller çalışmakta ve kullanıcıları görmekteyiz.

System state yedeği almak için, koruma grubu oluşturma adımlarına geçiyoruz. Protection sekmesinde New kısmını tıklıyoruz. Gelen ekranda koruma grubu adımları bilgisi vermektedir. Bu adımı geçiyoruz.

Koruma grubunu server bazlı yapacağımız için, servers kısmını seçip ilerliyoruz.
 
Koruma grubuna alınacak olan kısımları seçiyoruz. Bu adımda DC tarafında System State yedeği alacağımız için, system state kısmını işaretliyoruz.


Koruma grubu adını belirliyoruz.

Oluşturduğumuz koruma grubunun kaç gün saklanacağı (retention range) , kaç saatte bir backup alacağı ve hangi günler alacağı bu kısımda belirtilmektedir. Bu bilgiler daha sonra editlenebilmektedir.

Total data size: Seçilen dataların toplam boyut bilgisini verilmektedir.
Disk Space Allocated in DPM: Seçmiş olduğumuz günde bir kez yapılacak yedekleme için, 5 gün tutulacak olan koruma grubu için ayrılacak disk kapasitesi belirlenir.
Automatically Grows Volumes: Disk boyutu yetersiz geldiği zaman otomatik olarak backup diskimiz üzerinde, boşta bekleyen bölümden ihtiyaç  duydupu alan kadar  kullanacak, diski extend edecektir.

Oluşturulan koruma grubunun hangi zamanlarda çalışacağını belirtmekteyiz.

Run a consistency check if a replica becomes inconsisten: DPM sunucumuz koruma altında bulunan dosya sunucusuna iletişim kuramadığı zamanlar için geçerlidir. Bu zaman dilimi yedekleme zaman dilimleri ile eşleşirse her bir saatte bir DPM sunucusu dosya sunucumuzu kontrol edecektir ve iletişim sağladığı ilk zaman diliminde görevi tekrardan başlatacaktır.

Run a Daily consistency check according to the fllowing schedule: Başarısız backup görevinin belirli zaman dilimlerinde olmasını sağlar.

Koruma grubunu Create Group tıklayarak oluşturuyoruz.

 
İşlem sağlıklı bir şekilde uygulandı.


Koruma grubu için replika işlemi başladığını görmekteyiz.

Replika işlemi sırasında DC tarafına geçiyoruz. Burada da windows backup ile birlikte system state yedeği alınmaya başalandığını görmekteyiz. Windows backup işlemi bittikten sonra DPM tarafında replika işlemi de tamamlanacaktır.

 
Dpm tarafına geçtiğimizde replika işleminin tamamlandığını görmekteyiz.
Şimdi oluşturduğumuz koruma grubu ve bu koruma grubu ile alınan system state yedeğimizin çalışıp çalışmadığını test etmek amacıyla, Active Directorydeki userları siliyoruz. :)
Dpm tarafında Recovery tabına geçelim. Burada Recoverable Data altında system protection bölümüne kadar inelim. Bu kısımda aldığımı yedeği görebilmekteyiz. Recover tıklayarak restore işlemine başlayalım.

Recovery için ön bilgi adımını ilerleyeip geçelim.
 Restore için network pathi seçiyoruz.
  Burada DPM sunucusu içine Restore isimli bir klasör oluşturdum. Browse kısmından bu klasörü gösteriyoruz.
SAN olmaıdğından bu adımı işlem yapmadan ilerleyerek geçiyorum.
Recover tıklayarak, seçilen klasöre restore işlemi başlatıyoruz.
İşlem sağlıklı bir şekilde  tamamlandı.
Tekrar Dpm sunucusu içinde, system state restore işlemi yapılan Restore klasörünü everyone okuma yetkisine sahip olacak şekilde paylaşıma açıyoruz. Paylaşım adını ben SystemState olarak belirledim.
Buradaki önemli olan nokta, paylaşıma açılan klasör ( SystemState ) altında WindowsImageBackup klasörü görünmelidir. Aksi durumda DC tarafında restore işleminde sorun çıkabilmektedir.
 
DC sunucumuzu DSRM ( Directory Services Restore Mode ) modda açıyoruz. Bildiğiniz gibi system state yedeği DSRM modda sunucuya yüklenebilmektedir.
DSRM, kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapıyoruz. Bu şifre active directory kurarken en son kısımda verdiğimi şifredir

Windows Server Backupı çalıştırdıktan sonra Recover tıklıyoruz. Açılan ekranda yukarıda da seçtiğimiz gibi another location seçip ilerliyoruz.
Yedeğimiz şu an DPM sunucusu üzerinde olduğundan ,  Remote shared folder seçeneği ile ilerliyoruz. Domain controller, DSRM modda networkü görmektedir.
Dpm sunucusu üzerindeki paylaşımı gösteriyoruz. Hatırlayacağınız gibi üst adımlarda bu klasör altına system state yedeğini export etmiştik.
Restore edilecek, tarih ve saat bilgilier burada görülmektedir. Aldığınız yedeğe bağlı olarak bu seçenekler değişik çıkabilmektedir.
System state restore işlemi yapacağımızdan bunu seçip ilerliyoruz.
Original locationişaretliyorum.

Perform an authoritative restore of Active Directory Files kutusunu işaretliyorum. Bu kutuyu işaretleme nedenim, ortamda tek bir domain controller varsa eğer bir önem arz etmiyor. Eğer ortamımız içinde birden fazla Domain Controller Sunucusu varsa seçmemiz zorunludur.
Ortamımıza birden fazla domain controller var ve biz bu active directory sunuculardan bir tanesinde System State Geri dönüşü yaptık. Geri dönüş tamamlandıktan sonra, geri dönüşü yapmış olduğumu Active Directory Sunucumuz yeniden başlatılacak ve açılacaktır.Active Directory sunucumuz yeniden açıldığı zaman ortamda bulunan diğer Ad sunucuları ile konuşmaya, replice işlemine başlayacaktır. Ortamda bulunan diğer Active Directory sunucularının sahip oldukları objelerin, nesnelerin versiyonları, system state yedeği alınmış olduğu tarihe göre daha yüksektir. Bu sebepten ötürü, yeniden açılan ve system state geri dönüş yapmış olduğumuz sunucunun objeleri daha düşük bir versiyona sahip olduğu için diğer sunucuların veri tabanı daha baskın olacaktır ve geri dönüş işlemi, diğer Active Directory sunucuların gerçekleştirmiş olduğu replice sonucu başarısız olacaktır. Bu problemin oluşmaması için Perform an authoritative restore of Active Directory Files kutusunu dolduruyoruz ve system state geri dönüşü yapmış olduğumuz Active Directory sunucumuzun sahip olduğu objelerin versiyon numaralarını yükseltmiş oluyoruz. Bu versiyon numalaraları diğer Active Directory sunucuları üzerinde bulunan versiyon numalarından daha yüksek olacağı için geri dönüş yapmış olduğumuz sunucunun Active Directory Veri Tabanı daha baskın olacaktır.
Restore işleminin network üzerinden gerçekleşeceğini belirten uyarılar gelmektedir. Bu kısımları ok ile geçiyoruz.
Yes butonunu tıklıyoruz. Ardından Recover tıklayınca DSRM modda Dcye restore işlemi network üzerinden başlamış olacaktır.

Recovery işlemi sonrası yukarıdaki gibi bir ekran bizi karşılar, restart tıklıyoruz. DC’yi recovery sonrası, normal modda açacaktır.
DC açıldığında recover işlemi yapıldığını belirten bir uyarı bizi karşılamatadır. Burayı enter tuşuna basarak geçiyoruz.
Active Directory Users and Computer kısmın açtığımızda ise, kullanıcıların geri geldiğini görebilmekteyiz.
Faydalı olması dileğiyle.

Uğur Demir


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder