24 Ağustos 2012 Cuma

Microsoft Yeni Logosuyla Ürünlerindeki Gelişmeleri Yansıtıyor...


Yazılım devi Microsoft firması 25 yıldır değiştirmediği logosunu bugün yapılan Blog duyurusuyla yenilemiş oldu...


Microsoft tarihindeki ürün lansmanlarının en önemli dalgalarından birinin öncesinde, bugün, tasarlanmış olduğu yeni logonun sunumunu gerçekleştirdi.


Microsoft’un logosunun güncellenmesinden beri 25 yıl geçmişti ki; değişiklik için en iyi zaman bugün olarak belirlendi. Microsoft için bu yıl; neredeyse tüm ürünlerinin yeni versiyonlarını oluşturarak piyasaya sunduğundan en heyecan verici yıllardan biri. Windows 8, Windows Phone 8 ve Xbox’a kadar tüm servisleri destekleyecek olan Office’in yeni sürümüyle PC lerde, telefonlarda, tabletlerde ve televizyonlarda bize aşina olan aynı benzersiz tecrübeyi yaşayacaksınız. Bu yeni ürün lansman dalgası en popüler ürünlerin sadece yeniden şekillendirilmiş hali değil aynı zamanda Microsoft için başlayan yeni bir çağın habercisi gibi görünüyor. Bu nedenle logoları da bu yeni başlangıca uygun şekilde yeniden tasarlanmış.

 
Microsoft marka olarak logolardan ve ürün isimlerinden çok daha fazlası. “Ne kadar şanslıyız ki her gün 1 milyar insanın hayatındaki en önemli rolü oynuyoruz” diyen Microsoft yetkilileri, insanların ürünlerini deneme yollarının onlar için “marka itibarı” olduğunu belirttiler. Microsoft’un yeni logosunun ürünlerin tasarım ilkelerinden ve markanın oluşturduğu mirastan ilham alındığı da belirtiliyor.
 
Yeni logo 2 bileşene sahip: logotipi (logotype) ve sembol (symbol). Logotipi için şimdiye kadar market iletişimleri yapılırken kullanılan Segoe yazı tipini kullanılmış. Sembol ise bugünün dijital dünyasındaki hareket için önemli. Sembolü oluşturan kareler şirketin portföyünde bulunan ürünlerin renklerini de ifade etmektedir.

 
Bugünden itibaren, yeni Microsoft logosunun kullanılmaya başlandı. Öncelikle Microsoft.com üzerinde kullanılacak olan logo, dünyanın en çok ziyaret edilen 10. Web sitesi ünvanını da kaptıracağa benzemiyor. Microsoft yeni logosu aynı zamanda, perakende mağazalarından Boston, Seattle University Village ve Bellevue, Wash da kullanılmaya başlanacak ve önümüzdeki birkaç ay içinde tüm mağazalarında parlayacak. Devamında küresel televizyon reklamlarında görülmeye başlanacak ve pazarlama aktiviteleri sırasında ürünleri de destekleyecek. Böyle bir değişikliğin tam olarak uygulanması zaman alacağından bir süre için eski logonun kullanıldığını görebilirsiniz.
 
Yeni logo herkesi olduğu gibi Microsoft çalışanlarını da oldukça heyecanlandırmış. Fakat firma için daha da önemlisi ürünlerin, dünya çapında insanın ve işletmenin kendi potansiyellerini tam anlamıyla ortaya çıkarmada nasıl yardımcı olabileceğini, yeniden düşündükleri bu yeni çağın başlaması olduğunu belirtiyorlar.  
 
 
 
Kaynak : Microsoft Technet Blogu

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder