1 Ağustos 2012 Çarşamba

System Center Data Protection Manager 2012 Bare Metal Yedekleme ve Yedekten Geri Dönüş işlemleri


Bu makalemizde ise server sistemlerde full sistem imajını backup alarak geri dönüş adımlarını inceleyeceğiz. Adım adım ilerleyip gerekli yerlere değineceğiz.

Öncelikle, önceki makalemizde ( Dpm Agent yükleme ) bahsettiğimiz gibi agentı yüklüyoruz.
Daha sonra koruma grubu oluşturmaya başlıyoruz.
Active Directory serverimin yedeklenecek öğelerini seçiyorum. Syetem state ve Bare Metal Recovery seçimlerini işaretliyorum. Bu şekilde hem systemstate yedeği hem de full sistem imajını yedeklemiş oluyoruz. Next ile ilerliyoruz.
 
Koruma grubuna bir isim verip ve yedeklemenin nereye yapılacağını seçip ilerleyeceğiz. Bizde type olmadığından zorunlu olarak Disk seçeneğini seçip Next ile ilerliyoruz.
 
Yedeklemesi yapılacak koruma grubumuzun ayarlarını yapalım. Aşağıdaki ayarlara göre kullanıcımızın bir önceki ekranda seçtiğimiz öğeleri 2 günlük bir koruma grubu kapsamında, günlük 24 saatte bir senkronize edilecek saat 8:00’de full yedek alınarak koruma grubu oluşturulacaktır. İstersek Modify butonuna tıklayarak zamanlama ayarlarını değiştirebiliriz. Biz ayarları default olarak bırakacağımızdan Next butonu ile ilerleyelim.
Total data size: Seçilen dataların toplam boyut bilgisi verilmektedir.
Disk Space Allocated in DPM: Bizim seçmiş olduğumuz günde bir kez yapılacak yedekleme için, 5 gün tutulacak olan koruma grubu için ayrılacak disk kapasitesi belirlenir. 
Automatically Grows Volumes: Disk boyutu yetersiz geldiği zaman otomatik olarak backup diskimiz üzerinde, boşta bekleyen bölümden ihtiyaç duymuş olduğu alanı kullanacak ve büyüme gerçekleştirecektir.
İstersek yedekleme işlemi için bir zaman belirleyebilir ya da Now ile ilk senkronizasyonun gerçekleşmesini sağlayabiliriz. Ben Now seçeneği ile ilk senkronizsyonun başlaması için bu seçeneği seçerek yoluma devam ediyorum ve Next ile ilerliyorum.
Run a consistency check if a replica becomes inconsisten: Aktif duruma getirmenizi öneriyorum. Bu bölümü aktif duruma getirdiğimiz zaman DPM sunucumuz koruma altında bulunan dosya sunucusuna iletişim kuramadığı zamanlar için geçerlidir. Bu zaman dilimi yedekleme zaman dilimleri ile eşleşirse her bir saatte bir DPM sunucusu dosya sunucumuzu kontrol edecektir ve iletişim sağladığı ilk zaman diliminde görevi tekrardan başlatacaktır.

Run a Daily consistency check according to the fllowing schedule: Bölümünde ise bu zaman diliminin her bir saatte bir kontrol etmesini ama gerçekleştirilmeyen başarısız backup görevinin belirli zaman dilimlerinde olmasını sağlarız.
Koruma grubunu oluşturalım.
Replika işlemi başladı.
Dc tarafında windows backupta başlamış durumda.
Replika işlemi bitmiş durumda.
DSRM modda geri dönüş işlemi yapamıyoruz. Bu nedenle Bare metal recovery yapmamız gerekmektedir.
Recover tıklayınca.
İlerliyrouz.
Recovery dosyasını dpm sunucusunda bir folder altına koyuyoruz.
Dpm üzerinde recovery dizinize yedeği atıyoruz.
Recover ile restore işlemini başlatıyorum.
Recovery işlemi tamamlandı. Şimdi dcyi 2008 boot cd ile açalım.

Repair your computer sekmesine tıklayalım.
Next ile ilerleyelim
System image recovery ile ilerleyelim, hata ekranı gelirse cancel ile devam edelim. Yedek lokasyonun biz göstereceğiz.

Sonuç olarak ,sonraki adımda credential bilgileri girip recover işlemi sonunda, diskteki bilgiler silip, dpm backupı içerisindeki bilgileri diske yazacaktır. Yanı Dpm tarafından alınan işletim sistemi imajınızı geri dönecektir.

Faydalı olması dileğiyle.
Uğur Demir


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder