29 Ağustos 2012 Çarşamba

System Center Operations Manager 2012 Double Threshold Unit Monitor ve Performans İzleme


SCOM 2012 ile birlikte sisteminizi izleyebileceğinizi önceki makalelerimizde bahsetmiştik. Burada önemli olan kısım ise monitors bölümünün kullanımı. Bu bölümde oluşturacağımız kurallar ile windows servislerini, exchange, sql gibi rolleri, clientları ve tüm serverları takip edebilmekteyiz. Scom2012 tarafında monitor kullanımını, unit monitor tarafını inceleyerek görmüştük.

Bu makalemizde ise Double Threshold Unit Monior ile birlikte performans izleme adımlarını göreceğiz.
Senaryomuz şu şekilde olacaktır. Unit monitor kısmında bir alert kuralı yazacağız. Cpu counter değeri için bir aralık ( %30-%40) gireceğiz. Sistemimizde bulunan bilgisayarlardan cpu değeri bu countera ulaşan bilgisayarların,  Scom dashboard da alerts görünmesini sağlayacağız.

Şimdi bu adımları görelim.

Öncelikle SCOM dasboardu açalım.
Authoring / Management Pack Object / Monitors kısmında sağ tuş ile tıklayın. Create Monitor / Unit Monitor tıklayalım.
 
Karşımıza bir wizard gelmektedir. Senaryomuz gereği cpu counter değerini izleyeceğimiz için, Double Threshoulds / Double Threshould seçip ilerliyoruz.


 
Yapımızda bulunan tüm bilgisayarların cpu counter değerini izlemek için, bir unit monitor kuralı oluşturuyoruz. Burada kural için bir isim ve açıklama giriyoruz.Yapımızdaki tüm bilgisayarların cpu counter değerini izlemek için, Monitor target kısmından Select tıklayarak Windows Computer seçmeliyiz.
 
Bu adımda hangi performans counter’ı izleyeceğimizi belirlememiz gerekmektedir. Karşımıza gelen pencerede Select diyerek seçiminizi yapabilirsiniz.
Cpu değerinin izlemek için, Processor’u işaretliyoruz. Ok ile bu kısımdan ilerliyoruz.
Gerekli seçim işlemi yaptıktan sonra interval değerini düşürüyorum. Test ortamındaki işlemin olduğundan bu süresi 15 saniye gibi kısa bir süre yapıyorum. Ancak siz yapınıza göre gerekli stratejik planlamaları ve ihtiyaçlarınızı belirleyip bu değerleri belirleyebilirsiniz.

Bu adımda Cpu kullanımı ile ilgili threshold değerini berlitiyoruz. Ben senaryom gereği aralığı %30-%40 olarak belirtiyorum. 
Sunucunun sağlık derecelendirmesi ile ilgili ayarlarımızın yapıldığı kısım. Buradaki seçenekler; 

Under Lower Threshold: Belirtmiş olduğumuz aralıkların altında bir kullanım olursa, o serverın sağlık derecelendirmesini Healthy yapacaktır. Yani %30’nin altında bir değer olursa Healthy.

Over Upper Threshold: En üst olarak belirlediğimiz değerin üzerinde %40’nın üzerinde bir değer olursa sunucu Warning alerti verecektir

Between Threshold : %30 ile %40 arasında bir değer üretilirse sunucunun sağlık durumu Critical olacaktır.

Üretilecek Alert için açıklama ve ayarlarımızı yapıyoruz. Create butonuna basarak işlemi tamamlamış oluyoruz.
 
Scom dashboard’da oluşturduğumuz servis kuralını Authoring / Management Pack Objects /Monitors altında oluşturduğumuzu isim ile görebilmekteyiz.

Bu kuralı oluşturduk, ancak çalışıp çalışmadığını test edelim.
 
Test ortamımda bulunan bilgisayarların cpu değerleri ile oynuyorum. Bakalım dashboard kısmında ne göreceğiz.
 
Yapımızın büyüklüğü ve sistem kaynaklarımızın yeterliliğine göre belli bir süre bekledikten sonra, Monitoring / Active Alert altında Alert’ları görebilmekteyiz. :)

Faydalı olması dileğiyle.

Uğur Demir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder