28 Ağustos 2012 Salı

System Center Operations Manager 2012 My Workspace Kullanımı


Önceki makalelerimde SCOM 2012 ile ilgili kurulum ve konfigürasyon kısımlarından bahsetmiştim. Bu makalede ise scom 2007de de bulunan ve hala kullanmaya devam ettiğimi My Workspace kavramından bahsedeceğim.

Bildiğiniz gibi SCOM ürünün IT tarafında kullanılan ekipman ve servisleri izlemektir. Sql databasenini durumunu, event logları, cpu, memory vb. gibileri izleme imkanınız bulunmaktadır.

Şimdi my workspace kavramını incelemeye başlayalım. Öncelikle SCOM’a ait olan Operation Manager dashboardumuzu açalım.

Wokspace eklemek için, Monitoring / Active Alerts bölümüne sağ tuş ile tıklayın ve Add to My Workspace tıklayalım. 

Oluşturacağımız workspacein ismini bu kısımda veriyoruz.

Biz sistemciler için serverların bir sorun yaşaması sizde takdir edersiniz ki sıkıntı oluşturmaktadır. SCOM sunucu nesnelerini izlememize olanak sağlamaktadır. Bizde bu adımda computers tabını oluşturacağımız workspace altına eklemek için, Windows Computers / Add to My Workspace tıklıyoruz.

 
Burada da computers kısmına isim verebilirsiniz.
Şimide de workspacei özelleştirme adımlarını görelim. Senaryomuzda databaseimiz için kapatılmış olana alertları göreceğiz. 

Workspaceimizi oluşturduk. Şimdi ona göz atalım. Yukarıda da görüldüğü gibi dashboard üzerinden My Workspace / Windows Computer bölümüe geçiyoruz. Burada sistemimde bulununa sunucular görünmektedir.

Siz dilerseniz bu geniş yelpazeyi inceleyebilir, daha değişik işlemler yapabilirsiniz. Özelleştirme  işlemi size kalmış.

Dashboard My Workspace tabına geçelim. Bu pencerede oluşturduğumuz workspace üzerine sağ tuş ile tıklayıp, New / State View tıklayın.

Görülmesini istediğmiz bir isim verelim. Ve (...) tıklayarak kriterleri belirtelim.

Senaryomuz gereği, databasei seçip ilerliyoruz.

Bu pencerede with specific Display Name işaretleyelim. Alt kısımda İstediğiniz bir displayname vererek bu adımı OK ilerleyiniz. Alt pencerede pasif olan OK aktif duruma geçecektir. Bunuda OK tıklayarak geçiniz.

Yine bu adımda kapatmış olduğumuz uyarıları görmek için, search seçeneğini kullancağız. Dashboard üzerinden My Workspace / Saved Searches boş alanda sağ tuş tıklayın ve Create New Search seçeneğini işaretleyin.

 
Gelen ekranda neyi izlemek istediğinizi seçebilirsiniz. Ben senaryom gereği kapatılan uyarıları görmek istediğim için, with specific resolution state tıklıyor ve yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi closed bölümünü işaretliyorum. Ok ile bu pencereyi kapatıyoruz.

Alt kısımda bulunan Save parameters to My Favorites tıklıyor ve bu kuralı bir isim vererek kaydediyoruz.

 
Artık Saved Searches tabında kuralımızı görmekteyiz. Şimdi bunu test edelim. Sağ tuş ile Search Now sçeneğine tıklayın. Bir süre bekledikten sonra bana kuralımda belirtmiş olduğum kapattığım alertsleri gösterdi.
Sizde workspace tarafını inceleyebilir, sisteminize göre yapılandırabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle.

Uğur Demir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder