29 Ağustos 2012 Çarşamba

System Center Operations Manager 2012 Unit Monitor Kullanımı ve Servisleri İzlemek


SCOM 2012 ile birlikte sisteminizi izleyebileceğinizi önceki makalelerimizde bahsetmiştik. Burada önemli olan kısım ise monitors bölümünün kullanımı. Bu bölümde oluşturacağımız kurallar ile windows servislerini, exchange, sql gibi rolleri, clientları ve tüm serverları takip edebilmekteyiz. Scom2012 tarafında monitor kullanımını, unit monitor tarafını inceleyerek göreceğiz.

Senaryomuz şu şekilde olacaktır. Unit monitor kısmında bir alert kuralı yazacağız. Windows serviceslerden windows firewall servisinin yapımızda herhangi bir serverda kapatılması sonucu, Scom dashboard da alerts görünmesini sağlayacağız.

Şimdi bu adımları görelim.

Öncelikle SCOM dasboardu açalım.
Authoring / Management Pack Object / Monitors kısmında sağ tuş ile tıklayın. Create Monitor / Unit Monitor tıklayalım.
 
Karşımıza bir wizard gelmektedir. Senaryomuz gereği windows firewall servisini izleyeceğimiz için, Windows Services / Basci Service Monitor seçip ilerliyoruz.

 
Yapımızda bulunan tüm windows firewall servislerini izlemek için, bir unit monitor kuralı oluşturuyoruz. Burada kural için bir isim ve açıklama giriyoruz. Monitor target kısmından Select tıklayalım.
 
Yapımızdaki tüm windows serverları izleyeceğimizden, look for kısmından windows server ararttırıp, Windows Server bulup, işaretleyip bu adımı ilerliyoruz.
 
Monitorümüz oluşmak üzere. Next ile devam edelim. Bu adımdan sonra servisi izleme adımlarını yapılandıracağız.
 
Servisi seçmek için ... kısmına tıklıyoruz.
 
Senaryomuza uygun olması için, windows firewall servisini seçip ilerliyoruz. 
 
Seçmiş olduğumuz windows firewall servisinin adını burada görmekteyiz. İlerleyelim.
Seçmiş olduğumuz windows firewall servisinin adını burada görmekteyiz. İlerleyelim.
 
Servis durduğunda üretilecek Alert için açıklama ve ayarlarımızı yapıyoruz. Create butonuna basarak işlemi tamamlamış oluyoruz.
 
Scom dashboard’da oluşturduğumuz servis kuralını Authoring / Management Pack Objects /Monitors altında oluşturduğumuzu isim ile görebilmekteyiz.

Bu kuralı oluşturduk, ancak çalışıp çalışmadığını test edelim.
 
Yapımda bulunan 2 serverda windows firewall servislerini stop duruma getiriyorum. Bakalım dashboard kısmında ne göreceğiz.
 
Yapımızın büyüklüğü ve sistem kaynaklarımızın yeterliliğine göre belli bir süre bekledikten sonra, Monitoring / Active Alert altında Alert’ları görebilmekteyiz. :)

Faydalı olması dileğiyle.

Uğur Demir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder