28 Ağustos 2012 Salı

System Center Operations Manager 2012 Reporting Service Yapılandırması ve Kullanımı


SCOM 2012 ile birlikte sisteminizi izleyebileceğiniz gibi, raporlama işlemide yapabilmektesiniz. Bu makalede sizlere SCOM 2012 tarafındaki raporlama servisini yapılandırma ve kullanımı hakkında bilgi vereceğim.

Raporlama servisinin çalışabilmesi için Sql Server versiyonum, SCOM kurulum işlemi sırasında kurduğum Sql Server 2008 R2 SP1 CU5 yüklü. Yine sql collation kısmına dikkat etmemiz gerekmektedir. SQL ile ilgili adımları SCOM Kurulum makalemde bulabilirsiniz.

Yine Scom raporlama servisinin çalışabilmesi için Sql Reporting Service’in kurulmuş olması gereklidir. Ben bu bileşeni, Sql Server kurulum sırasında yüklemiştim. 

Raporlama servisinin kurulum ve yapılandırma adımlarını SCOM sunucum üzerinde yapacağım. Şimdi raporlama servisi yapılandırma ve kullanım adımlarını görelim.
Öncelikle Start / All Programs / Microsoft SQL Server 2008R2 / Configuraiton Tool / Reporting Services Configuration Manager tıklıyoruz.
Bağlanılacak server ve database adını girip, connect ile bağlanıyoruz. Bu adımlardan sonra, her pencerede yaptığımız işlemlerden sonra Apply butonuna tıklamalıyız.

Servis hesap bilgisini giriyoruz. Ancak bir nokta var ki, kurulum sırasında reporting servisi kurduysanız, bu bilgiler otomatik olarak gelmektedir. Scom 2012 Kurulum makalemi inceleyebilirsiniz.
Makalemize başlamadan önce SQL Server Reporting Service’nin yüklü olması gerektiği bilgisini vermiştim. Servislerden SQL Server Reporting Service’nin çalıştığını da görebilmekteyiz.
Konfigürasyon adımlarına devam edecek olursak, web tarafından reporting serverımıza bağlanabilmek adına virtual directory adını giriyoruz. Yukarıdaki gibi de bağlanabileceğimiz URL’yi görmekteyiz.
Database bilgisini giriyoruz. Kurulumdaki scom databaseini bırakıyorum ben.
Report Manager URL adımını oluşturuyoruz. Yine URL bilgisini yukarıda görebilmekteyiz.
E-mail ayarlarını yapacağımız kısım. Bunu dilerseniz boş bırakıp geçebilirsiniz. Ancak mail ile bilgilendirme yapılması için bu kısmı doldurmanızı öneriyorum.
 
Yapılandırma aşamasında Encryption Keys (Efs) yedeğinizi almayı unutmayınız. Yukarıdaki gibi Backup sçeneği ile *.snk uzantılı dosyanızı yedekleyin ve saklayınız. Artık reporting servis kurulum ve yapılandırma adımlarını tamamladık. 

Şimdi ise URL bilgisine bağlanıp, kullanım adımlarını görelim.

 
Url ile bağlandıktan sonra herhangi bir rapor almaya çalışalım.

 
Yine buradan agentlarla ilgili bir html raporu almak istiyorum ve tıklıyorum. Siz bu rapor işlemlerini sisteminize ve yapınıza göre planlayıp, belli günlerde alabilirsiniz.
Tarih aralığı ve type bilgilerini girdikten sonra, View Report butonuna tıklayalım. Artık raporumuzu da almış bulunmaktayız.

Faydalı olması dileğiyle.

Uğur Demir


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder