30 Ekim 2012 Salı

System Center Configuration Manager 2012 Boundary YapılandırmaSCCM kurulumunu tamamladıktan sonra ilk olarak yapmamız gereken SCCM sunucumuzun Hangi active directory yada hagi Ip aralığındaki makilerden bilgi çekip hizmet edebilir onları belirlemek olmalıdır. Bunun için boundryler oluşturmalıyız.SCCM2012 ile birlikte oluşturduğumuz boundryleri daha sonrasında boundry group ile gruplar oluşturmalıyız yoksa oluşturduğumuz boundryler işlevsel olmayacaktır.
SCCM ile birlikte 4 farklı Boundry çeşidi vardır.


  • ·         IP Subnet
  • ·         Active Directory Site
  • ·         IPv6 Prefix
  • ·         IP Range


İlk olarak Configuration Manager konsolu açıldığında alt tarafta 4 ana başlık bulunmaktadır. Bunlardan Administration tabı altında bulunan owerview kısmında bulunan Hierarchy Methods kısmını genişletiyoruz. Boundry tabına sağ tıklayarak Create Boundry ile ilk boundryimizi oluşturmaya başlıyoruz.


Açılan pencereden Description kısmına oluşturacağımız boundry hakkında açıklayıcı bilgilerini yazıyoruz. Type kısmına 4 farklı boundry çeşidimizden IP Subnet  seçip istersek direk Subnet ID mizi yada Network ve Subnet mask girilerek otomatik olarak Subnet ID mizi oluşturuyoruz apply ile ilk boundrymizi oluşturduk. 


Diğer bir boundry çeşidimiz olan Active Directory Site eklemek için yine IP Subnette olduğu gibi Description bilgisi girildikten sonra type olarak Active Directory site seçiliyor. 


Sonrasında Active Directory site name mimizi bulmak için browse tıklanarak AD site imizi seçiyoruz. Eğer yapımızda birden fazla site yok ise Active Directory Site Boundry oluşturmamıza gerek yoktur.


Oluşturduğumuz diğer boundry işlemlerindeki gibi description ve type seçildikten sonra prefix kısmını giriyoruz.


Daha önce olusturdugumuz boundryler gibi olusturuyoruz. Belli bir IP aralıgındaki clientları yönetmek için kullanıyoruz.

Yukarıda oluşturduğumuz boundryler mutlaka bir Boundry groups üyesi olmalıdır. Bunun için Administration tabı altındaki Boundry Groups sağ tıklanarak aynı boundry oluşturma işleminde olduğu gibi Create Boundry Group’a tıklıyoruz.


Acılan Pencerede Name kısmına oluşturacağımız Boundry Grubumuza bir isim veriyoruz. Description kısmına açıklama yazıyoruz ki bu ilerde çok işimize yarıyor. Sonrasında Add tıklanarak daha önceden oluşturduğumuz boundry görüyoruz.Daha öncesinde oluşturduğumuz boundry leri buradan görebiliyoruz. İstedigimiz boundryleri buradan ekleyerek gruplandırabiliyoruz.


Gruplama işlemi tamamlandıktan sonra referance tabından Use this boundry group for assignment kutucuğu ve Assignes Site imizi seçiyoruz.  

 Bu adımda add ile site sunucumuzu seçiyoruz.

Gördüğünüz üzere site sunucumuzda eklemiş olduk burada dikkat etmemiz gereken kısım yavaş veya çok yoğun hatlarda content download türü işlemlerde sorun yaşayabilirsiniz. Bunun için change connection tıklayarak slow olarak değiştirebilirsiniz.
Faydalı olması dileğiyle.
 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder