18 Ekim 2012 Perşembe

System Center Service Manager 2012 Kurulum İşlemleriSystem Center Service Manager, IT ortamı içerisindeki maliyetleri azaltmak ve organizasyon  içerisindeki verimliliği artırmak amacıyla yardımcı olmaktadır.
 Gereksinimleri
Sırasıyla,
·              İşletim sistemi olarak, Windows Server 2008 R2 sp1 (Standart veya Enterprise Sürümü)
·              Microsoft .NET Framework 3.5 ( Features kısmından kurulmalı )
·              ADO.NET Data Services Update for .NET Framework 3.5 SP1
·              Windows PowerShell 2.0
·              Microsoft Report Viewer Redistributable
·              SQL Server 2008 R2 (64 bit)
·              SQL Server Reporting Services


Donanım tarafında ise minimum 8 GB ram ihtiyacı duymaktadır. Ortamınıza service manager kuracaksınız, kaynak olarak fazla kaynka ayırmanız gerekmektedir.

Sql kurulumu sırasında da önemli olan pencereleri makalemde paylaşacağım.

Sql server kurulumu sırasında features yukarıdaki seçenekler seçilmeli ve sonraki adıma geçilmelidir.Sql server için Instance name verilmelidir. Technet vb. araştırmalarım sonucunda bunun default name olarak kalması önerilmekte. Bende bu nedenle burayı default name ile bırakıp, sonraki adıma geçiyorum.


Service accountları yukarıda da görüldüğü gibi system hesabı ile yönetilmelidir.


Yine önemli bir nokta olan Collation kısmı. Buranında SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS kalması gereklidir. Bunun bu şekilde gelmesi için kurulum öncesi işletim sisteminizin regional settings ayarlarını english yapmalısınız.

Senaryomuz gereği bir DC ve bir SCSM sunucusu olacak.SCSM kurulacak olan serverda, SCSM isosunu takıyoruz.


Service Manager Management  seçeneği ile kuruluma devam edildiği taktirde, sistemimize Service Manager Management Server ve Service Manager Data Warehouse Management Server, ve  Server Manager Console bileşenlerinin kurulumu gerçekleştirilmiş olacaktır.  Bunun haricinde, eğer Service Manager Data Warehouse Management Server  ve diğer bieşenlerin  kurulumunu ayrı sunucular üzerine kurmak isterseniz opsiyonel kurulum seçeneklerini kullanabilirsiniz. System Center Service Manager 2012 kurulumuna gerçekleştirmeden önce, sisteminiz üzerine önceden SQL Server kurulumunu gerçekleştirmelisiniz. 
Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz.


Kurulum lokasyonunu belirtiyoruz.


System Center Service Manager kurulumunu için gerekli olan bileşenlerin sistemimizde var olup olmadığı test edilmektedir.


Gerekli olan eksik bir bileşen var ise size göstermektedir. Bu eksikleri tamamlayarak, SCSM kurulumuna devam edebilirsiniz.
SCSM, sql server üzerinde bir database oluşturacaktır.  Sql server SCSM server üzerine kurulu. Burada servername ve instance name bilgilerini giriyoruz.


SCSM kurulumu için bir grup ismi ve group yöneticisi bilgilerini giriyoruz.Servisleri yönetecek hesap bilgilerini giriyoruz.


Bu kısımda da iş akışlarını ( workflow) kontrol edecek, yönetecek hesap bilgilerini giriyoruz.


Microsoft updatei açıyorum.


Install seçeneği ile kurulum işlemini başlatıyorum.


System Center Service Manager 2012 kurulumu tamamlanmış oldu. Bir de SCSM konsolune bakalım.

SCSM Consoleumuz açılmış durumdadır. Bu aşamdan sonra artık ortamınıza göre workflowlar yazarak kullanabilmektesiniz.

Faydalı olması dileğiyle.

Uğur Demir


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder