4 Ekim 2012 Perşembe

System Center Virtual Machine Manager 2012 Self Service Portal İşlemleriVMM2012 tarafında Self-Service Portal, admin console dışında web tabanlı bir portal üzerinde de yönetebilir durumdayız. IIS üzerinde çalışan bir web sitesi şeklindedir. Verilen yetki dahilinde vmm server ile birlikte hareket edilmektedir.

Daha önceki makalemizde VMM Server kurulumunu görmüştük. Şimdi ise aynıVMM Server üzerine, self service portal kurulum işlemini görelim.

VMM2012 isosunu takıyoruz.


Install seçeneği ile devam edelim.

Yeni bir özellik ekleyeceğimiz için, Add features seçeneği ile devam ediyoruz.


Gelen ekranda kurulmamaış olarak VMM Self-Service Portal görünmekte. Bunu işaretleyip devam ediyoruz.


VMM Server adını ve ulaşıalcak portu giriyoruz.

Kurulum işlemi için install seçeneği ile devam ediyoruz.Server özelliklerine göre belirli bir süre bekledikten sonra kurulum işlemi tamamlandığını görebilmekteyiz.

Kurulum sonrası giriş yapmayı deneyelim. Hata aldığımız görmekteyiz. Bunu aşabilmek için, VMM Admin Console tarafında user tanımlamalı ve role vermeliyiz. VMM Admin Consoleu açalım.


Settings / Security / User Roles kısmından Create User Role tıklıyoruz.

SSP için oluşturacağımız user bilgilerini girmye başlayalım. Bir ad giriyoruz.
 


Delegated Administrator: Bu profilde yaratılmış role üye olan kullanıcılar, role için atanmış host groups altındaki vm, host ve library server’lar üzerinde bir takım yönetimsel işlemler gerçekleştirebilirler .
 Read-Only Administrator: Sadece okuma hakkına sahip olurlar.

Self-Service User: Bu profilde yaratılmış role üye olan active directory kullanıcıları Self-Service Portal üzerinde oturum açabilir, rolden gelen izinler doğrultusunda yeni sanal makineler yaratıp yönetebilir ancak kendileri yeni roller tanımlayamaz. Ayrıca Host sistemler ve Library server’lara müdahale edemezler.


Add kısmında ilgili userı domain içinden seçebiliriz. Ben bu işlemi administrator için yaptım. Siz dilerseniz farklı bir user için yapabilirsiniz.


Bu user SSP üzerinde hangi işlemleri yapabilecek. Bu görevleri seçerek ilerliyoruz. 


Yine bu userı run as account olarak tanımlıyorum, makalemizin seri şeklinde ilerleyen bölümlerinde işimize yarayacaktır.


Run as account eklenmiş durumdadır. 

Self-Service Portal kurulumu ve user tanımlama işlemleri tamamlanmış durumdadır. View Script butonuna tıklayarak script komutlarını da görebilirsiniz.


Şimdi Self-Service PortalA bağlanmaya çalışalım.
 
Tanımladığımız user ile SSP tarafına giriş işlemi yapabildik. Burada usera verilen yetki dahilinde yeni bir sanal makina oluşturabilir, silebilir vb. işlemleri yapabiliriz.

Faydalı olması dileğiyle.
Uğur DemirHiç yorum yok:

Yorum Gönder