1 Kasım 2012 Perşembe

System Center Configuration Manager 2012 Discovery Yapılandırma
Discovery işlemiminin amaci yapimizda bulunan kaynaklari clientlar, kullanıcı, grup,bilgisayar, Site vb. network üzerinde ip adresi olan cihazlari yönetebilmemiz için ve bu kaynaklarin Configuration Manager konsolundan yönetebilmemiz için bu bilgiler ortamımızdan toplamak icin kullanırız.

Metotlar:·         Active Directory Forest discovery :  Bu metot ile Active Directory ortamındaki domainleri, Site’ları ve ip subnet’lerini discover edebiliyoruz.


        Enable AD Forest Discovery‘ yi isaretleyerek bu discovery metodunu aktif ediyoruz. Altinda bulunan Automatically create AD site Boundaries when they are discovered kutucugunu isaretliyoruz. Bu kutucugu isaretledigimiz zaman discovery sirasinda algilanan Site’ lar icin otomatik olarak Site Boundaylarini olusturur. Altdak diger kutucuk ile discovery sirasin algilanan Ip Subnet’lerine gore Ip Range Boundary lerini olusturuz. Ve son olarak Schedule kisminda bu islemin nekadar surede bir tekrarlanmasini ayarliyoruz.

·         Active Directory system discovery method : Bu discovery metodu ile Active Directory ortamındaki computer hesaplarını ve onlara ait olan Ip adresi,Active Directory Site’ı, organizational unit bilgisi gibi bilgileri elde etmemizi sağlar.


Active Directory System Discovery methodumuzu da aktif etmek icin yukarida bulunan kutucugu
isaretliyoruz. Sonra altda bulunan yildiz isaretine tiklayarak Discovery Container olusturuyoruz.


Active Directory System Discovery methodumuzu da aktif etmek icin yukarida bulunan kutucugu isaretliyoruz. Sonra altda bulunan yildiz isaretine tiklayarak Discovery Container olusturuyoruz.
 


 Path kisminda browsea basarak domainimizi seçiyoruz. Tabiki Organization Unit bazinda da discovery işlemini yaptırabilirisiniz.Ayrica Active Directory Attributes tabindan discover işlemi sırasında computer objesinin hangi attribute’larının discover edilip Site Server databaseine yazılacağını belirliyebiliyoruz. Veya istenmeyen bir attribute varsa buradan discover edilmesini engelleyebiliyoruz.

·         Active Directory User Methods : Bu metot bize active directorymizde bulunan kullanıcıları keşfetmemizi sağlar.


Active Directory User Discovery metodunda aynı şekilde yukarıda bulunan kutucuğu işaretleyerek aktif ediyoruz. Sağ kısımda bulunan yıldız simgesine basıyoruz ve discovery edeceğimiz OU veya Domain seviyesinde hangisinde yapacaksak onu belirliyoruz.

·         Active Directory Group Discovery : Bu metod ile computer ve user’ların üye oldukları security grupları discover edebiliyoruz.


·         Network discovery : Networkte bulunan routerların arp cachelerini, Microsoft tabanlı DHCP sunucuların ip kiraladıkları Client’ları ve SNMP protokolü enable olan aygıtları discover edebiliyoruz.      Network Discovery ile ip ve routerları içeren topoloji discover edebildiğimiz bu metotu yukarıda bulunan Enable network discovery işaretleyerek aktif ediyoruz. Aktif ettiğimizde karsimiza Discovery tiplerinden uygun olanı seçebilirsiniz.Subnets tabında yıldıza tıklayarak Subnet bilgilerimizi oluşturuyoruz.
Domain kısmında aynı şekilde yıldıza tıklayarak domainimizi belirliyoruz ve OK diyerek bu sekmeyide geciyoruz.

·         Heartbeat Discovery metod : Bu metod ile Configuration Manager database’indeki update edilmiş DDR’lar korunur. Yani heart beat discovery yardımı ile Site database’indeki kayıtların geçerliliği sağlanmış olur. Update’leri yapılır. Bu metotun disable edilmemesi  gerekir. Default olarak her yedi günde bir her Client için heart beat discovery metodu çalışmaktadır.Gerekli konfigurasyonlarımızı yaptıkdan sonra discovery işlemini yapmasını istediğimiz discovery metodumuzun üzerine gelerek sağ click ile Run full discovery now diyerek discover işlemini başlatabiliriz.


Active Directory System Discovery metodumuzun üzerine gelerek sağ click ile Run full discovery now diyerek discover islemini baslatabiliriz.


Gördüğünüz üzere networkteki bütün clientlar ve sunucular discovery edilmiş artık hepsi Devices altında görünmektedir.

Faydalı olması dileğiyle.
 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder