1 Kasım 2012 Perşembe

System Center Configuration Manager 2012 Program DağıtımıSystem Center Configuration Manager ile program dağıtım işlemini kolay bir şekilde yapabilmekteyiz. Senaryomuz gereği clienta skype uygulamasını yükleyeceğiz. Önce paket oluşturup daha sonra deploy işlemini yapacağız. Şimdi bu adımları birlikte görelim.

Öncelikle SCCM konsolunu açalım.


Ardından  Software Library / Overview / Packages / Create Package tıklayalım.


Dağıtacamız programın source folderını veriyoruz. Bu UNC pathte olabilir, local pathte ( site içinde ). Burada dikkat edilecek olan nokta  her program için ayrı bir klasör açılmalı ve program bu klasör içinde olmalıdır.
Örnek:  E:\Programs\Skype\skype.exe
               E:\Programs\Winrar\winrar.exeBu adımda program kuracağımız için yukarıdaki gibi seçim yapıp, ilerliyoruz.


Bu adımdaki command line kısmını kuşanarak katılımsız kurulumda yapabilmekteyiz. Ancak programı dağıtmadan önce command line yazcaksanız test etmenizi öneririm.  Yine drive mode kısmında administrative rights seçebilir, admin hakkı ile kurulum yapabiliriz.


Kurulacak olan işletim sistemi platformlarını burada belirtmekteyiz.


İlerleyerek bu özet ekranı geçiyoruz.


Artık kurulum paketini oluşturduk, bu ekranı kapatabiliriz. Şimdi ise oluşturduğumuz paketi deploy edeceğiz.


Deploy işlemi için,  yine SCCM konsol üzerinde Software Library / Overview / Application Management / Packages kısmına geliyoruz. Burada az önce oluşturduğumuz paket üzerine sağ tuş ile tıklayarak, Deploy işlemi yapıyoruz.


Burada collection kısmı önemli, bu kısımda seçtiğimiz birimlere ilgili programlar kurulacaktır. Ben test amaçlı olduğundan tüm hepsini seçtim ve devam ediyorum.Programları dağıtmak için, distribution point oluşturup ya da varolanı seçip ilerliyoruz.Purpose durumunu seçiyoruz. Eğer kurulmasını muhakkak istiyorsak Required, kurulum işlemini kullanıcının insiyatifine bırakmak istiyorsakta Available seçiyoruz.


Dağıtıma başlanılacak tarihi schedule edebilmekteyiz.  Eğer hemen kurulmasını istiyorsak, New / As soon as possible seçeniğini işaretlemeliyiz, ki bende aynı şekilde yaptım.


Dağıtılan programın, kullanıcı tarafında software centerda görünmesini istiyorsak yukarıdaki gibi kutucuğu işaretliyoruz.


İlerliyoruz.


Özet bilgileri inceleyip, ilerliyoruz.


Deploy işlemi sunucu tarafında tamamlandı, bu pencereyi Close ile kapatıyoruz. Program dağıtımı başlamış durumda. Clientlar bir sonraki sunucu haberleşmesinde kendisine bir program deploy edildiğini anlayacak ve yükleme işlemi gerçekleşecektir. Eğer bu işlemin hemen olmasını istiyorsak client tarafındaki ajanı tetiklememiz gerekmektedir.

Şimdi de kullanıcı bilgisayarına bağlanarak, client işletim sistemi tarafında işlem ne durumda bakalım. 

Ajanı tetiklemek için;


Client tarafında Control Panel / Configuration Manager kısmını açıyorum.


Ardından açılan pencerede, yukarıda işaretlemiş olduğum iki ajanı, tek tek işaretleyerek Run Now işlemini tekrarlıyorum.


Ardından, yine client tarafında  Software Center’a baktığımda ilgili programın kurulduğunu görebilmekteyim.
Faydalı olması dileğiyle.

Uğur Demir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder