31 Ocak 2013 Perşembe

Druva InSync Client Kurulumu ve Backup & Restore İşlemleri – Bölüm 2Makalemizin ilk bölümünde server tarafının kurulum ve konfigürasyon ayarlarına değinmiştik. Bu bölümde ise client tarafını inceleyeceğiz. Laptop tarafındaki backup / restore işlemlerini birlikte göreceğiz.

Daha önceden, makalemizin birinci bölümünde indirmiş olduğumuz client paketini Windows 7 client makinemiz üzerinde çalıştırıyoruz. Her clienta bu agentı kurmalısınız. Dosya .msi. dosyası olduğundan dolayı, lokasyonunuzdaki clientlara bu agentı GPO ile deploy edebilirsiniz.İngilizce kurulum seçeneği ile devam ediyoruz. Ürünün şuan için Türkçe desteği bulunmamakta.

 


Lisans anlaşmasını kabul ediyoruz.Kurulum lokasyonunu belirliyoruz.Kurulum devam ediyor.

 
 
 


Agent kurulum tamamlandı. Sıra geldi bu agent ile druva insync servera bağlanmaya.Server kurulum kısmında daha önceden oluşturduğumuz kullanıcı bilgilerini agenta girerek agentı activate ediyoruz.Server dashboard panelinden baktığımzda da kullanıcımızı görmekteyiz. Burada  kullanıcı ile ilgili işlemleri yapabilmektesiniz. Eğer bu kullanıcı şifresini unuttuysanız, More / reset password seçeneğini kullanmalısınız. Kullanıcının kayıtlı olan mail adresine random bir şifre gönderecektir. Görmemiz açısından ben şifremi resetledim.Bilgileri girip activate tıkladım.


Random şifreyi güvenlik sebebiyle değiştirmemizi istemekte, complex bir şifre girip ilerliyorum.Agent artık active durumda. 

Backup / Restore işlemleri:

Server tarafında druva profil ile ilgili yapılan ayarlar tüm kullanıcıları etkilemekte ve buna göre yedekleme işlemleri gerçekleşmektedir. Ayarları ise Druva inSync Server’da Manage / Profiles kısmından ayarlayabilmekteyiz.

Senaryomuz gereği, windows 7 client makinemizde sadece masaüstünü yedekleyelim ve geri dönüş işlemlerini görelim.

Öncelike bu senaryomuz için, druva insync server tarafında içerikleri ayarlayalım.

Druva insync server tarafında Manage / Profiles / Laptop Backup Contents kısmına gelelim.
Burada laptop backup content ayarları için, Edit seçeneğine tıklayarak desktop için All files’ı seçtim. Dilerseniz sadece bir ya da birden fazla dosya uzantısı belirtebilirsiniz.Windows 7 client bilgisayarımızda masaüstünde gördüğünüz gibi dosyalarla dolu. Druva inSync client agentı açıyorum.

Burada sadece Backup Now tıklıyorum. Server tarafında yapılan profil ayarlarına göre yedekleme işlemi başlayacaktır.Yedekleme işlemi tamamlanmış durumdadır.Client tarafındaki masaüstünde bulunan tüm belgeleri siliyorum. Ardından Druva inSync client agentı açıyorum. Agentta Restore kısmına tıklıyorum. 


Akabinde karşıma daha önceden almış olduğum yedekler gelmektedir. Dilersem bu klasörün ( yedeğin) tamamını geri dönebileceğim gibi, tek bir içeriği ( item) geri döenebilirim. Restore işlemi orjinal lokasyon ve farklı sizin seçeceğiniz bir lokasyona yapılabilir. Restore işlemi sırasında bu sorulmakta.
Restore işlemini de sağlıklı bir şekilde yapabildik. 

Bu makalemizde de druva insync agent kurulum, kullanım ( backup / restore ) işlemlerini ele aldım. Bir sonraki makalemde ürünün mobil tarafını inceleyeceğiz.

Faydalı olması dileğiyle.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder