14 Şubat 2013 Perşembe

Windows Server 2012 Üzerine Exchange 2010SP3 KurulumuUzunca süredir Exchange Server 2010 service pack3’ü beklemekteydik. 12 Şubat 2013 itibari ile Exchange 2013 Service Pack 3 çıktı. Bununla birlikte gelen en önemli özellikler ise Exchange Server 2013 coexistence ( birlikte çalışma) desteği ve Windows Server 2012 üzerine artık Exchange Server 2010u kurulabilme özelliği karşımıza çıkmaktadır.

Exchange Server 2010 Service Pack3 download linkine buradan ulaşabilirsiniz. 

Gelen Yenilikler Neler?

Exchange Server 2013 Coexistence Desteği

Yapınızda bulunan Exchang Server 2010 ile birlikte çalışabilecek bir Exchange Server 2013 istiyorsanız, Exchange Server 2010 üzerine Service Pack3’ü geçmelisiniz. Exchange Server 2010 üzerine SP3 yüklemeden bu işlemi yapamazsınız.
Coexistence desteği ile Exchange Server 2013 üzerine de upgrade yapabilmektesiniz.  Yani mail server yapınızı Exchange Server 2013’e yükseltebilirsiniz. Bu kısımda şahsi görüşüm olarak şunu belirtmek istiyorum.  Exchange Server 2013 için çok yakın bir zamanda Cumulative Update 1 ya da SP1 çıkması bekleniyor, bunlar çıkmadan upgradei önermiyorum, tabi bu benim şahsi görüşüm :)

Gönderilmiş Öğeler ( Sent Items ) Yönetim Ekranı

Exchange Server SP3 ie artık, sizin adınıza gönderilen mesajların gönderilmiş öğeler klasöründe görebilmektesiniz. Şirket yapılarında Send As ve Send on Behalf işlemleri çokça kullanılmaktadır. Bu sebeple gönderilmiş öğeler kısmında gelişmiş bir ayar olarak bunu kullanabiliyorsunuz.
Kurulum öncesi SP3 yeniliklerini anlattığım için, ekran görüntüsünü kurulum sonrası aldım.

Windows Server 2012 Desteği
Exchange Server 2010Sp3 ile birlikte artık Windows Server 2012 üzerine kurulum desteği de geldi.

Windows Server 2012 üzerine kurulum adımlarını görelim. 

Öncelikle, Exchange Server 2010Sp3 kurulumu yapacağımız Windows Server 2012 üzerinde Windows PowerShell üzerinde aşağıdaki komutları çalıştırmalıyız.

Add-WindowsFeature NET-Framework-Core,RSAT-ADDS,Web-Server,Web-Basic-Auth,Web-Windows-Auth,Web-Metabase,Web-Net-Ext,Web-Lgcy-Mgmt-Console,WAS-Process-Model,Web-Mgmt-Tools,Web-ISAPI-Ext,Web-Digest-Auth,Web-Dyn-Compression,NET-HTTP-Activation,Web-Asp-Net,Web-Client-Auth,Web-Dir-Browsing,Web-Http-Errors,Web-Http-Logging,Web-Http-Redirect,Web-Http-Tracing,Web-ISAPI-Filter,Web-Request-Monitor,Web-Static-Content,Web-WMI,RPC-Over-HTTP-Proxy -Restart
Ardından Office 2010 Filter Packs ve Filter Packs Service Pack1’i indirip kurulum işlemini yapmalısınız.


İndirmiş olduğumuzu Exchange2010Sp3 medyasını extract ederek kurulum adımına geçebilirsiniz.

Kurulumu komut satırından yapabileceğizini gibi, GUI ekranından da yapabilmektesiniz.

setup.com /mode:install /r:ca,ht,mb
( Kısaltmaları açıklamak gerekirse, CA: Client Access Role, HT: Hub Transport Role, MB : Mailbox Role temsil etmektedir. İhtiyacınıza göre bu rolleri kurabilirsiniz. )
GUI ekranından kurulum adımları ise şu şekildedir.

Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz.Exchange Server için kurulacak olan rollerin seçimini yapıyoruz.
Exchange Server için kurulacak olan rollerin seçimini yapıyoruz.

Kurulum sonrası ise Exchange Management Consoel ( EMC ) görüntümüz yukarıdaki gibidir. Exchange Server tarafındaki yenilikleri takip etmekteyiz, yenilikleri keşfettikçe sizlerle pyalaşıyor olacağım. 

Faydalı olması dileğiyle.

Uğur Demir
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder