8 Ekim 2013 Salı

Windows Desktop Search

Merhaba, bu yazımızda sizlere Windows arama seçeneklerini geliştirme işlemlerinden bahsedeceğiz. Anlatıma geçmeden önce bir kaç tanımın anlamlarına bakalım.

Dizin Nedir?
Bir kitapta, içindekileri bulmanıza yardımcı olan dizine benzer biçimde, Windows dizini de bilgisayarınızdaki dosyaların dizinidir. Dizinde dosyalarla ilgili bilgiler bulunur. Bu bilgiler dosya adı, değiştirilme tarihi, özellikler (örneğin, yazar), etiketler ve derecelendirme gibi unsurlardır. Dizini göremezsiniz, ancak bilgisayarınızda en sık kullanılan dosyalarda çok hızlı arama işlemleri yapmak için Windows tarafından kullanılır.

Dizin Ne İçin Kullanılır?
Dizin dosyaları çok daha hızlı şekilde aramak için kullanılır. Windows, bir dosya adını veya dosya özelliğini tüm sabit diskinizde aramak yerine, dizini tarar ve sonuçların çoğu dizin kullanılmadan yapılan aramaya oranla çok kısa bir süre içinde görüntülenir.

Hangi Dosyalar Dizine Eklenir?
Varsayılan olarak, bilgisayarınızda en sık kullanılan tüm dosyalar dizine eklenir. Dizine eklenen konumlar; kişisel klasörünüzdeki tüm dosyalar (örneğin, Belgeler, Resimler, Müzik ve Videolar), ayrıca e-posta ve çevrimdışı dosyalardır. Dizine eklenmeyen dosyalar ise program dosyaları ve sistem dosyalarıdır. Bu dosyaları içeren konumlar dizine eklenmez, çünkü o dosyaları nadiren aramanız gerekir, bunlar dizine eklenmediğinden arama işlemlerinin de hızı artar.

Tanımları verdikten sonra Windows arama seçeneklerini geliştirme işlemlerine gelin birlikte bakalım. Öncelikle Denetim Masasından İndeks seçeneklerine tıklıyoruz.


Karşımıza aşağıdaki gibi bir sekme gelecek.


Modify butonuna basarak indexleme işlemini hangi kısımlarda yapacağımızı seçiyoruz. Benim diskimde tek bölüm olduğu için ben sadece “C” bölümünü seçiyorum.


Tamam dedikten sonra C bölümümde bir dosya oluşturuyorum. Dosyanın içerisine bir .txt dosyası atarak içerisine “Bilgi Güvenliği ve Sistem Yönetimi” yazarak kaydediyorum.Windows arama seçenekleri ile arama yaptığımız zaman aşağıdada gördüğünüz gibi .txt dosyasının içerisindeki aratmak istediğimiz kelimeleri görebiliriz.Aratmak istediğimiz dosya ya da kelimeler network üzerinden kullandığımız bir map drive içerisinde ise durum biraz daha farklı hale gelmekte. Bunun için işletim sisteminizin hızı ön plana çıkmaktadır. Yani 32 bitlik bir işletim sistemine mi yoksa 64 bitlik bir işletim sistemine mi sahipsiniz? Eğer 64 bitlik bir işletim sistemine sahipseniz network üzerinden arama yapma şansınız bulunmamakta. Bizler 32 bitlik işletim sistemi üzerinde arama işlemlerinin nasıl olacağını aktaracağız.

İşlemin gerçekleşmesi için öncelikle Microsoft’un Download center bölümünden Windows Desktop Search: Add-in for files on microsoft Networks uygulamasını indiriyoruz.Uygulamayı indirdikten sonra standart olan kurulum aşamalarını geçiyoruz (ek olarak yapmanız gereken birşey olmamakta) ve bilgisayarımızı restart ediyoruz.
Restart işlemi gerçekleştikten sonra denetim masası indexing options bölümünden bu sefer advanced sekmesine tıklıyoruz.

Uygulama kurulmadan önce açtığımız zaman aşağıdaki bölüm ile karşılacaktık.


Uygulamayı kurduktan sonra add UNC Location sekmesinin geldiğini göreceğiz. Add kısmına tıklıyarak bilgisayarımıza map olarak eklenmiş bir network drivedan yukarıda bahsettiğimiz gibi arama işlemlerini gerçekleştirebiliriz.


Faydalı olması dileği ile.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder