7 Aralık 2013 Cumartesi

IIS 7 üzerine PHP ve MYSQL kurulumu ile birlikte SMF forum kurulumu

Herkese merhaba,
Bu makalemizde IIS 7 ile birlikte gelen php ve mysql desteğinin nasıl kullanıldığından ve buna ek olarak nasıl bir forum sistemi oluşturacağımızdan bahsedeceğim. Bildiğiniz üzere IIS 6 üzerinde php Cgi olarak tanıdığımız parametre IIS7 ile birlikte FastCgiModule olarak karşımıza çıkmıştır. Böylece performans sıkıntılarının önüne geçmiş olduk. Gelin şimdi kuruluma bakalım;
Öncelikle, sistemimizde hali hazırda kurulu bir IIS olmadığını varsayalım ve IIS kurulumunu php için hazır aşamaya getirelim.

Server manager'dan role kısmında add role'e tıklıyoruz.Role servislerinden default'a ek olarak cgi'yi seçiyoruz.


Kurulum bittikten sonra cgi rol servisinin kurulduğundan emin olalım. Aşağıda da gördüğünüz gibi cgi servisimiz installed durumda.


Daha sonra  http://windows.php.net/download/ adresinden php'yi indirelim ve kuruluma başlayalım.
Karşımıza gelecek ilk sayfayı next ile ilerleyelim.


Aşağıda gördüğünüz gibi php, "C:\Program Files(x86)\PHP" dizinine kurulucak. Bu dizin ilerideki aşamada lazım olacağı için önemle belirtmek istedim.

Karşımıza gelen seçeneklerden IIS FastCGI 'ı seçiyoruz ve next ile devam ediyoruz.


Bizler daha sonra phpmyadmin ve mysql kullanacağımız için aşağıdaki parametleri seçmemiz gerekmektedir.
"C:\Program Files(x86)\PHP" dizinindeki php.ini dosyasını notepad ile açıyoruz.Bu dosya içerisinde değişmemiz gereken birkaç değer bulunmakta. Bunlar;

1-fastcgi.impersonete=1 yapıyoruz ve başındaki ; işaretini siliyoruz.2- cgi.fix_pathinfo=1 yapıp başındaki ; işaretini siliyoruz.


3- Php dosyalarımız inetpub'ın altında bulunduğu için open_basedir=C:\inetpub olarak değiştiriyoruz.


4- Son olarak ise cgi.force_redirect=0 yapıyorum ve ; işaretini siliyoruz. Bu parametreye çok yakın parametreler dosya içerisinde mevcut olduğundan dolayı aşağıdaki resme bakarak dikkatli bir şekilde yapmanızı tavsiye ederim.Şimdi IIS üzerinde işlemlerimizi halledelim. IIS manager'ı açıp Handler Mappings'e tıklayalım.
Handler Mappings'den Add Module Mapping seçeneğine tıklıyoruz.Açılan kısma aşağıdaki değerleri giriyoruz.

Request path: *.php
Module: FastCgiModule
Executable: C:\Program Files(x86)\PHP\php-cgi.exe
Name: FastCgiModule PHPGelen uyarı ekranından yes diyerek devam ediyoruz. Böylelikle FastCgiModule kurulmuş oldu.


Yaptığımız işlemi test etmek için C:\inetpub\wwwroot dizini altına info.php adında bir döküman açalım ve içerisine aşağıdaki değerleri girelim.


http://localhost/info.php adresine giderek test edelim ve aşağıdaki sayfanın geldiğini görelim.Böylelikle php module kurmuş olduk. Şimdi Mysql kurulumunu gerçekleştirelim.
http://dev.mysql.com/downloads/mysql/ adresinden windows için mysql'i indirip kuruluma başlayalım. İnstall Mysql Products'a tıklıyoruz.


Standart kurulum aşamalarını(next-execute) geçtikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Burada ise server only seçeneğini seçerek ilerliyoruz.


Mysql server 5.6.14 download ediledikten sonra next ile bir sonraki adıma geçiyoruz. Burada config type: Server Machine  olarak belirliyoruz. Mysql'in default portu 3306 olarak gelmekte. İstediğimiz portu seçebilmekteyiz.
Bir sonraki adım şifreleme işlemlerinin yapıldığı bölümdür. Root password belirlendikten sonra add user seçeneğine tıklayarak Db admin için şifre oluşturabiliriz.


Servislerde mysql'in  hangi servis ismi ile çalışacağı kısımı belirleyebiliriz.

Böylelikle finish diyerek mysql server da kurulmuş olduk.

http://www.phpmyadmin.net/home_page/downloads.php adresinden php myadmin paketini indirelim ve C:/inetpub/wwwroot içerine atalım ve http://localhost/phpmyadin ' i çalıştıralım.
Root ve password'ü girdikten sonra karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir. Buradan database kısmına tıklayalım.


Forumumuz için yeni bir database oluşturmamız gerekecektir.


Veri tabanımızı oluşturduktan sonra, http://download.simplemachines.org/  adresinden smf forum dosyalarını indirelim ve wwwroot altına atalım. IIS üzerinde yeni bir site yapıp wwwroot dizinine attığımız smf dosyasını oluşturduğumuz site'a verelim. Oluşturduğumuz site 'ı browse yaptığımız zaman karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelir.


Continue dedikten sonra ufak bir hata ile karşılacağız. Hata veren dosyaları                        C:/inetpub/wwwroot/smf  dizini altında teker teker bulup sağ tıklayıp security ayarlarından IIS user kullanıcısına modify yetkisini verelim. Gerekli şifreleme işlemlerini geçtikten sonra forumumuz hazır hale gelmiş olacaktır.


Gerekli DNS kayıtlarını girdikten sonra forumumuzu kullanılabilir hale getirebiliriz.

Faydalı olması dileğiyle.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder