20 Aralık 2013 Cuma

Windows Server 2012 R2 Group Policy ile Map Drive Oluşturma

Merhabalar,

Bu makalemizde Kullanıcıların kişiye özel kullanabilecekleri ve  boyutunu bizim ayarlayabileceğimiz bir ağ sürücüsü oluşturacağız. Böylelikle kullanıcılar bazı önemli verilerini bu sürücü içerisinde depolayacak ve kaybolması durumunda sıkıntı yaşamayacaklardır.

Ben işlemleri sanal platformda yapacağım için öncelikle 'C' bölümünde bir dosya oluşturup everyone'a full yetki vererek paylaşıma açıyorum.Daha sonra oluşturduğumuz dosyanın içerisine kullanıcılarımız için dosyalar açıyoruz. Oluşturduğumuz kullanıcı dosyasına sağ tıklayıp properties den security kısmına geliyoruz. Advaced'a tıklayarak aşağıdaki bölüme ulaşıyoruz.


Add diyerek hangi kullanıcı adına açmışsak o kullanıcıya gerekli yetkileri veriyor olacağız.


Show advanced permission'a tıklayarak gelişmiş yetki seçeneklerini görebiliriz.


Yetkilendirme işlemleri tamamlandıktan sonra Group Policy Managament'ı açalım. Ben kendime ait bir organization unit yapıp kullanıcılarımı içine attım ve o organization unit üzerinden ilkelerimi gerçekleştirdim.
GPO(group policy management) içerisindeki organization unit'e sağ tıklayıp yeni bir policy oluşturalım.


Aşağıda da görüldüğü gibi policy ismini 'map_gpo' olarak ayarladım.


Oluştuğumuz policy üzerinde sağ tıklayarak edit diyoruz.


Daha sonra user configuration>Preferences>Windows Settings>Drive map üzerine sağ tıklayıp new mapped drive diyoruz.


Karşımıza aşağıdaki bir ekran gelecektir. Bu ekranda Location bölümüne paylaşıma aldığımız ve içerisine kullanıcıları oluşturduğumuz dosyanın ağ üzerindeki lokasyonunu veriyoruz. Ardından label as kısmına hangi kullanıcı ise onun adını yazıyoruz.


Common bölümünde Item- level targeting kutucuğunu işaretliyoruz ve targeting'e tıklıyoruz.


New Item kısmından user'a tıklıyoruz ve hangi kullanıcı için yapmak istiyorsak o kullanıcıyı ekliyoruz.Kullanıcıyı ekledikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.


Kullanıcılarınızın sadece sizin belirttiğiniz kapasite kadar kullanmasını istiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekecektir.
Sunucumuz sanal ortamda kurulu olduğu için sadece 'C' bölümü mevcuttur. Paylaşımdaki dosyam burada olduğu için ben işlemlerimi burada yapacağım. 'C' bölümü üzerinde sağ tıklıyoruz ve properties diyoruz. 

Quota bölümüne gelip aktif olması için enable quota management ve deny disk space to users exceeding quota limit seçeneklerini işaratliyoruz. ve Quata Entries bölümüne tıklıyoruz.


Quota dan new quota entry 'e tıklıyoruz.
Kullanıcıyı ekledikten sonra, kullanıcının ne kadarlık bir alan kullanacağını ve bu alanın ne kadarlık bir bölümü dolduğunda kullanıcıya uyarı gideceğini ayarlıyoruz. Ben kullanıcılarıma 10 GB'lık bir alan tahsis edip 9,8 GB olduğunda disk alanının dolduğuna dair uyarı gitmesini istedim.


Aşağıda da gördüğünüz gibi kullanıcı giriş yaptığında ya da oturumu açık olan kullanıcı üzerinde gpupdate /force komutu çalıştırıldığında map drive çalışıyor olacak.


Faydalı olması dileği ile....


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder