28 Kasım 2014 Cuma

Centos 6.5 Üzerinde Vmware Tools Kurulumu


Merhabalar,

Bu makalemizde sizlere Centos 6.5 sunucu üzerinde Vmware Tools kurulumu anlatmaya çalışacağım. 

Bildiğiniz üzere Vmware Tools, sanal makinelerde kurulan işletim sistemlerinin performansını arttıran ve sanal makineyi yönetmeyi kolaylaştıran araçlar topluluğudur. Vmware tools eksikliği, sanal makinelerde kurulu işletim sistemlerinin önemli fonksiyonlarında hata vermesini sebep olabilir.


Öncelikle yönetim konsolundan Vm – Guest – Install/Upgrade Vmware Tools’a tıklayarak kurulum paketlerini insert ediyorum.


Paketler eklendiğinde yukarıdaki gibi otomatik olarak gelmektedir. Ben Putty bağlantı programı ile bağlanıp işlemlerimi yapmayı planlıyorum. İşlemleri gerçekleştirirken aynı zamanda kullandığımız komutların ne işe yaradığına bakalım.


Putty ile bağlantımı gerçekleştirdikten sonra, insert ettiğim paketlerin bulunduğu dizine cd /media/Vmware\ Tools/ komutu ile gidiyorum. 

Cd : Dizinler arası geçiş işlemleri için kullanılmaktadır.  Cd /dizin adi ile o dizine gideriz. Örnek vermek gerekirse cd /tmp/ ile tmp dizinine geçiş yapmış oluruz. Yani biz insert ettiğimiz kurulum paketlerinin bulunduğu /media dizinine geçiş yapmış bulunmaktayız.


Ls komutu ile paketlerin bulunduğu dizinde hangi dosyaların olduğunu kontrol ediyorum. Benim işime yarayacak olan dosya VmwareTools-9.4.10-2092844.tar.gzLs: Aktif dizindeki dosya ve klasörleri listelememize yardım eder. Windowstaki dir komutunun aynısının.Ls –a: Tüm dosyaları, gizlilerde dahil olmak üzere listeleme işine yarar.Ls –l: Ayrıntılı olarak dosya ve klasörleri listeleme işine yaramaktadır. Yani hangi kullanıcının, hangi dosyaya ne yetkisi var görmemizi sağlar.


Bu dosyayı cp kopyalama komutu ile /tmp/ dizini altına kopyalıyorum.
Cp: Bu komutumuz dosya kopyalama işlemini gerçekleştirir. Sadece dosya kopyalamak için kullanılır. Klasör kopyalama işlemi yapmaz.


Daha sonra cd komutu ile /tmp dizininin altına gidiyorum.


Ls komutu ile kopyalama işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğine bakıyoruz.


Tar –xvf VmwareTools-9.4.10-2092844.tar.gaz komutu ile sıkıştırılmış dosyamızı açıyoruz.Tar: Arşivleme işlemi için kullanılır. Snapshot gibide düşünülebilir. –c parametresi oluşturur, -f parametresi ile oluşturulacak arşiv dosyasının adı verilir. Arşiv içerisini görüntülemek için de bizim yukarıda kullandığımız –xvf komutu kullanılmaktadır.


Gördüğünüz gibi açma işlemi gerçekleşti ve vmware-tool-distrib oluşturuldu.


Cd komutu ile vmware-tools-distrib dizini içine giriyoruz.


Ardından kurulum işlemini başlatıyoruz.


Gelen ekranları enter tuşuna basarak geçebilir ve kurulum işlemlerini tamamlamış oluruz. Son olarak sunucumuzu reboot ediyoruz.


Sunucumuz açıldıktan sonra, servisimizin çalışıp çalışmadığını kontrol ediyoruz.


Gördüğünüz gibi servisimiz çalışıyor durumda.

Bir sonra ki makalede görüşmek ümidi ile, umarım faydalı olmuştur.

İsmail Dedeler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder