9 Şubat 2018 Cuma

Casper Bilgisayarlarda Windows 10 Sorunları

Casper marka bilgisayarlarda Windows 10 kurulduktan sonra, ekran kartı ve wireless ile ilgili bazı sorunlarla karşılaştık.

Bunları öncelikle donanım ya da yazılım kaynaklı olduğunu düşünüp bir çok çözüm uyguladık fakat, araştırmaları derinleştirdiğimizde sorunun BIOS yazılımı kaynaklı olduğunu tespit ettik.

Uzun uğraşlar sonucu, Casper müşteri hizmetlerinden güncel BIOS yazılımını aldık.

Bizim tavsiyemiz, Windows 10 kurmadan önce Windows 7 ve ya 8 kullanırken bu güncellemeyi yapmanız. Neden derseniz, Windows 10 kuruluyken, Windows ortamında otomatik update özelliğinin çalışmamasından ötürü kurulum öncesinde yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Peki Windows 10 kurmuşsanız ne yapmalısınız? Sorusunun cevabı makinayı geri yüklemek değil tabii ki de...

Bir adet USB diski alıp, internette herhangi bir yerden bulabileceğiniz "Rufus" adlı yazılım ile FAT32 formatında Quick Format atarken, aynı zamanda uygulama üzerinden USB diski bootable hale getiriyorsunuz. (Aşağıdaki resimde örneği mevcut)
Start butonuna basıp işlem tamamlandıktan sonra, USB diskin içerisinde, Casperdan aldığımız BIOS dosyalarını yüklüyoruz.
Yukarıdaki iki adımlı işlemi gerçekleştirdikten sonra, bilgisayarınızın açılışında "CASPER" logosu göründüğünde, "ESC" butonuna basarak, boot options menusünü açıyorsunuz. Ardından, bu ekranda USB diskinizi seçtikten sonra, gelen MS-DOS ekranına, "DOS" yazıp "ENTER" tuşuna basıyorsunuz ve işlemler otomatik olarak yapılıyor.

İşlemler tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı kapatıp, USB diskinizi çıkardıktan sonra yeniden başlatıyorsunuz. Ve her şey normal olarak çalışmaya başlıyor.

Update işlemininin olup olmadığını kontrol etmek için bilgisayar açılışında F2 tuşuna basarak BIOS versiyonunuzu kontrol edebilirsiniz. (303 olarak görünmesi gerekiyor.)

İlgili BIOS dosyalarını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Dosya İndirme Linki

Not: Yukarıda anlatılan çözüm, Carper Nirvana Notebook'larının A15(X) Chipset'li CNC,CNA,CND,CNE model numaralarına sahip cihazlarını desteklemektedir.